Skip to main content

This site uses cookies

Dear visitor, we use cookies to facilitate your browsing and to analyze the fluxs of visits on our web site. We want to inform you that we don't keep any personal information. Please, accept the use of cookies to continue the browsing on our web site

x

EMRIP: Information on the 11th session

EMRIP: Information on the 11th session


To be a Docip volunteer involves putting one’s skills at the service of indigenous delegates during their participation in the UN arena.

Social Network

Tweets by @Docip_en

Docip @Docip_en 13-08-18 - 23:08
@aippnet is lloking for a #humarights programme coordinator in Thailand https://t.co/Nf0fwZSLM9
facebook icon
twitter icon
linkedin icon
youtube icon


Stay informed about the latest news concerning Indigenous Peoples. Sign up for our mailing list!


Your daily programme for the 17th session

Docip is pleased to inform you about the official program and side events of the Permanent Forum on Indigenous Issues in New York. For last minute changes, we advise you to follow our Twitter account and consult the information boards at the UN.

First week, 16 - 22 April 2018

The daily schedule appears here as soon as it becomes available. Please click on the day’s link to see the corresponding schedule.

Program of work

11:00am-1:00pm

Opening Ceremony (General Assembly Hall)

Item 1

Election of officers

Item 2 Adoption of the agenda and organization of work
3.00-6.00pm Item 3 Follow-up to the recommendations of the Permanent Forum
Item 4

Implementation of six mandated areas

[Speakers List]

 

Side-Events

Time

Room

Name of event

Name of Organization(s)

Languages

13:15 to 14:30

CR-6

Effective Participation in the UNPFII

UN Voluntary Fund for Indigenous Peoples and DOCIP

EN, ES, FR, RU

13:15 to 14:30

CR-4

Indigenous Participation

Permanent Mission of Canada

EN, ES, FR

13:15 to 14:30

CR-11

Inclusive and equitable life learning and the right to education for all, without discrimination

OHCHR, UNICEF, UNESCO

EN

13:15 to 14:30

CR-A

Collective rights to LTR

International Presentation Association, VIVAT International, NGO Committee on the Rights of Indigenous Peoples

EN

13:15 to 14:30

S-2725 BR

ICC Greenland

ICC Greenland

EN

13:15 to 14:30

CR-8

Human Rights, IPs and Biodiversity

SwedBio at Stockholm Resilience Centre, Secretariat of the Convention on Biological Diversity, Forest Peoples Programme, Natural Justice

EN, ES

13:15 to 14:30

S-2724

Dialogue on Climate with Indigenous Peoples and the World Bank

World Bank

EN

13:15 to 14:45

CR-F

Sami Story-Telling and Healing in Finland

Sami Parliament, Finnish Saami Youth Organization, MADRE and the Network for Religious and Traditional Peacemakers, with the support of the Permanent Mission of Finland

EN, ES, RU

13:15-14:45

Church Centre (777 UN Plaza), 2nd floor

Expert Panel “Mandate of the Indigenous Peoples”, Special Event with Tonatierra

7th Generation Fund

EN, ES

14:45 to 16:00

S-2725 BR

Missing and Murdered Indigenous Women

Native Women's Association of Canada

EN, ES

14:45 to 16:00

CR-8

Situation of human rights in Crimea

Permanent Mission of Ukraine to the UN

EN, ES

15:30-18:00

Ford Foundation, 19th floor

Workshop “Skill-sharing on Grant making”

Ford Foundation, sponsored by the International Funders for Indigenous Peoples (IFIP), Institute of International Education (IIE), The Christensen Fund, Cultural Survival, Land is Life, Amazon Watch and Seventh Generation Fund for Indigenous Peoples

EN, ES

16:15 to 17:30

S-2725 BR

Indigenous advancement through sport

National Congress of Australia's First People and the Richmond Football Club

EN

16:15 to 17:30

CR-8

Protecting indigenous human rights defenders

Asia Indigenous Peoples Pact, Indigenous Peoples Major Group for Sustainable Development and UN Environment Programme (TBC)

EN, ES

18:15 to 20:00

CR-6

Situation of indigenous rights defenders

Coordinating Body of Indigenous Organizations of the Amazon Basin - COICA

EN

18:15 to 20:00

S-2724 BR

Land Rights for Climate, Forests, Biodiversity

New York Declaration on Forests Secretariat (UNDP, Meridian Institute and Climate Advisors), Equator Initiative, UNDP-REDD+, Tribal Link Foundation 

EN, ES

18:15 to 20:00

CR-4

Ibero-America Plan of Action

Fund for the Development of Indigenous Peoples of Latin America and the Caribbean (FILAC)

EN, ES

18:00-20:00

Church Centre (777 UN Plaza), 2nd floor

Expert Panel “Indigenous People’s Sacred Relationships to Lands and Territories, and a Reception celebrating Seventh Generation Fund’s ECOSOC status

7th Generation Fund

EN, ES

18:15-19:30

Canadian Permanent Mission (885 2nd Av.), 14th floor

Indigenous Child Welfare

Canadian Permanent Mission

EN

 

Indigenous Media Zone

 

Time

Event

Speakers

1:15-2:00

Press conference on lands, territories, resources in S-237 – UN Webcast: webtv.un.org

 

2:15-3:00

Challenges for indigenous media and safety of journalists in Latin America – examples from Guatemala, Mexico, Panama and El Salvador (Spanish)
Moderated by Mark Camp, Cultural Surival

Nati Garcia, Maya Mam, Panama

Avexnim Cojti, Maya K’iche’, Guatemala

Bia’ni Madsa’ Juárez Lopez, Mixe/Ayuuk ja’ay Zapotec/Binnizá, Mexico

 

 

 

Program of work

10:00am-1:00pm Item 8

Discussion on the theme: “Indigenous peoples’ collective rights to lands, territories and natural resources”

[Speaker’s list]

3:00-4:30pm Item 8
(continued)

Discussion on the theme: “Indigenous peoples’ collective rights to lands, territories and natural resources”

[Speaker’s list]

4:30-6:00pm Item 9

2030 Agenda for Sustainable Development

[Inter-active Dialogue]

 

Side-Events

 

8:30 to 9:45

Canadian Permanent Mission, 885 2nd Av., 14th floor

Indigenous Youth Involvement

Canadian Permanent Mission

EN

10:00 to 11:15

CR-8

Using UN treaty bodies to advance rights

DOCIP and the UN Voluntary Fund for Indigenous Peoples

EN, ES, FR, RU

11:30 to 12:45

S-2724 BR

Mechanisms to Advance Collective Rights

US Human Rights Network

EN

11:30 to 12:45

S-2726 BR

UN-REDD Workplan for 2018-2019

UN-REDD

EN, ES

11:45 to 13:00

CR-8

Resistance to destructive development

ICCA Consortium and Members of Federations of Indigenous Peoples (UNINOMAD, ANAPAC, BUKLURAN, FENAMAD, WGII, TICTU, TICCA Guatemala)

EN, ES

11:45 to 13:00

S-2725 BR

Arctic to Amazon: Indigenous Women Protecting Lands Against Oil Exploitation

Land is Life, Inc

EN

13:00 to 14:15

S-2726 BR

The UNDRIP and the Native Title Act

National Native Title Council

EN

13:15 to 14:30

CR-7

Film on Intellectual Property and Trad. Knowledge

World Intellectual Property Organization (WIPO)

EN, ES, FR

13:15 to 14:30

CR-8

Indigenous Women's Maternal Health & Mor.

UNFPA, UNICEF, UN-Women

EN

13:15 to 14:30

S-2725 BR

Agenda 2030 from the Arctic Perspective

International Development Fund for Indigenous Peoples of the North, Siberia and the Far East of the Russian Federation “BATANI”

EN, RU

13:15 to 14:30

CR-6

Communal access and rights to land

UN Food and Agriculture Organisation

EN

13:15 to 14:30

CR-A

Indigenous Peoples’ Rights and Struggles

Columbia University Institute for the Study of Human Rights (Indigenous Peoples' Rights program) and Tebtebba Foundation

EN

13:15 to 14:30

S-2725 BR

Inuit Circumpolar Council Canada

Inuit Circumpolar Council Canada

EN

13:15 to 14:30

CR-4

Indigenous languages in the Russian Federation

The Government of the Yamal-Nenets Autonomous District of the Russian Federation

EN

13:15 to 14:30

S-2724 BR

Protecting Indigenous Lands

University of Manitoba & Centre for International Governance Innovation

EN, ES

13:15 to 14:30

Canadian Permanent Mission, 885 2nd Av., 14th floor

Co-management of the Arctic

Canadian Permanent Mission

EN

14:30 to 15:45

S-2726 BR

IPs collective rights to lands in Brazil

Franciscans International and CIMI (Indigenous Missionary Council)

EN

14:45 to 16:00

CR-8

Land Territories and resources of IPs

United Confederation of Taíno People

EN

14:45 to 16:00

S-2725 BR

Land rights, governance and economic dev.

The Sami Parliament in Sweden and The Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)

EN

16:15 to 17:30

CR-8

Indigenous Lands and Natural Resources

Indigenous Peoples of Africa Co-ordinating Committee (IPACC)

EN, FR

18:15 to 20:00

CR-6

Indigenous-led Conservation

Cultural Survival & Amazon Watch

EN

18:15 to 20:00

CR-8

Implementation of UNDRIP – Recognition of Rights

Permanent Mission of Canada to the UN

EN, FR

 

Indigenous Media Zone

(Full programme here)

 

10:00 – 10:45

UN Webcast: webtv.un.org
Indigenous Women Human Rights Defenders
Moderated by Beatrice Duncan, UN Women

Tarcila Rivera Zea, Expert Member, UNPFII
Binalakshmi Nepram, India
TBC

11:00 – 11:45Facebook Live: www.facebook.com/joinundesa
UN Water Action Decade and Mni Ki Wakan: World Indigenous Peoples’
Decade of Water
Moderated by Arnold Blackstar, Nehiyawak Cree, Canada
Wakinyan LaPointe (Sicangu Lakota), Co-Convener–Mni Ki Wakan
Leanne Burney, UN Water
Nancy Bordeaux (Sicangu Lakota), Tawacin Tanka
President/CEO

 

 

 

Program of work

10.00-13.00 Item 10

Dialogue with the Special Rapporteur on the rights of indigenous peoples

[Interactif dialogue]

15.00-18.00 Item 10
(continued)

Dialogue with the Chair of the Expert Mechanism on the Rights of Indigenous Peoples and others

[Speakers list]

 

Side events

9:00 AM – 6:00 PM One UN Hotel, Manhattan Room, One United Nations Plaza World Bank Group Side Events World Bank Group EN
10:00 a.m. to 7:00 p.m Church Center, 2nd Floor (777 UN Plaza, corner of 44th Street and 1st Avenue) Indigenous Fair Contact: Ms. Esmeralda Brown, esmeraldabrown@aol.com EN, ES
10:00 – 11:15 AM S-2725 BR 50th Anniv. American Indian Movement AIM-WEST/American Indian Movement (AIM)/ Oodham Elders Council of Tohono’Oodham/Amah Mutsun Tribal Nation/Honduras inter-faith Coalition EN, ES
10:00 – 11:15 AM CR 8 Culture of the Yakutia Peoples Autonomous non-profit organization Ethnocultural association “Ellayada” EN, RU
11:30 AM – 12:45 PM S-2724 BR Arctic Railway and Future of Saami Youth Youth Council of the Sámi Parliament in Finland/ University of Lapland, Faculty of Art and Design/ Sámi Youth in Finland Organisation/ Suohpanterror Saami Artivist Collective EN
11:30 AM – 12:45 PM S-2725 BR Sexual violence against Indigenous People Indigenous Womens Knowledge EN
11:45 AM – 1:00 PM CR 8 Countering Migration and Displacement Rosa Luxemburg Stiftung—New York Office, MADRE EN
1:00 – 3:00 PM Episcopal Church Center, 815 2nd Avenue – Room 301. Between 43rd and 44th St. Spiritual connection and land stewardship Mining Working Group; NGO Committee on the Rights of Indigenous Peoples; Congregation of the Mission; VIVAT International; Missionary Oblates of Mary Immaculate; Caritas International; Dominican Leadership Conference; Franciscans International; Pan-Amazon Ecclesial network REPAM; CIMI. EN
1:15 – 2:30 PM CR 6 Transferring Traditional Knowledge Conservation International EN
1:15 – 2:30 PM CR 4 FCPF Cap. building program: Africa, Asia, LAC Mainyoito Pastoralist Integrated Development Organization EN
1:15 – 2:30 PM S-2725 BR Political Participation of Indigenous Peoples UNDP Mexico and The Electoral Tribunal of the Federal Judicial Branch of Mexico EN, ES, FR
1:15 – 2:30 PM S-2724 BR Indigenous Twa and Mbuti Peoples of Africa Initiative for Equality, Congo, Foyer de Développement pour l’Autopromotion des Pygmées et Indigènes Défavorisés, Union des Peuples Autochtones pour le Reveil au Developpement EN, FR
1:15 – 2:30 PM CR A Implementing UNDRIP and closing the gap in Indigenous disadvantage Australian Mission to the UN with co-hosts TBC EN
1:15 – 2:30 PM CR 8 Addressing criminalisation and attacks of IPs Tebtebba (Indigenous Peoples’ International Centre for Policy Research and Education) EN, ES
1:15 – 2:45 PM TBD Expert Panel. Indigenous Voices: Alternative Strategies to deal with Human Rights Violations Co-sponsored with Witness and Sandra Creamer Consultancy.
Contact: Tia Oros Peters (tia@7genfund.org)
EN
2:45 – 4:00 PM CR 8 International Year of Indigenous Languages UNESCO EN
3:00 – 4:15 PM S-2724 BR Indigenous Midwifery National Aboriginal Council of Midwives – NACM, Canada, KINAL Antzetik – México and CHIRAPAQ Centro de Culturas Indígenas del Peru EN, ES
4:15 – 5:30 PM CR 8 Indigenous Peoples and Energy Indigenous Peoples Major Group for the SDGs EN, ES
6:00 – 9:00 PM Jerome Green Hall, Room 106, Columbia University, 435 West 116th St, New York Expert Panel and Dialogue Event: Haudenosaunee Influence on the Women’s Rights Movement – Then & Now Special Fundraising Event: American Indian Law Alliance
Contact: Tia Oros Peters (tia@7genfund.org)
EN
6:15 – 8:00 PM CR 6 Launch: The Indigenous World 2018 International Work Group for Indigenous Affairs (IWGIA) EN
6:15 – 8:00 PM CR 4 Combating Environmental Violence International Indian Treaty Council, International Indigenous Women’s Forum (FIMI), the Institute for the Study of Human Rights (Indigenous Peoples’ Rights Program) at Columbia University and el Fondo para el Desarollo de los Pueblos Indígenas del América Latina y el Caribe (FILAC) EN, ES
6:15 – 8:00 PM CR 8 Buenas prácticas en inversiones a gran escala Foro Indígena del Abya Yala EN, ES
6:00 – 8:00 PM Scandinavia House, 58, Park Av. Indigenous Women Protecting and Defending Rights, Land and Climate WECAN International EN

 

 

Program of work

10.00-13.00 Item 4
(continued)

Implementation of the six mandated areas of the Permanent Forum with reference to the United Nations Declaration on the Rights of Indigenous Peoples

[Liste des orateurs]

15.00-18.00 Item 4
(continued)

Implementation of the six mandated areas of the Permanent Forum with reference to the United Nations Declaration on the Rights of Indigenous Peoples

[Liste des orateurs]

Item 12

Future work

[Liste des orateurs]

 

Parallel events

10:00 – 11:15 AM CR. 8 Universal Periodic Review: 3rd Cycle International Network for Diplomacy & Indigenous Governance Engaging in Nonviolence Organizing for Understanding & Self-Determination (INDIGENOUS), Cultural Survival EN
11:00 AM – 1:00 PM S-2725 BR VNR orientation in preparation for the HLPF Taino Federantion, IITC, Indigenous Peoples Major Group for the SDGs EN
11:45 AM – 1:00 PM CR. 8 Human Rights in the Amazon Permanent Observer Mission of the Holy See to the UN EN
1:15 PM – 2:30 PM CR.8 Sexual and reproductive health and rights UNFPA & Chirapaq EN, ES
1:15 – 2:30 PM S-2725 BR Indigenous peoples energy partnership Tebtebba (Indigenous Peoples’ International Centre for Policy Research and Education) EN
1:15 – 2:30 PM CR.6 IPs sustainable development in Russia Permanent Mission of Russia to the UN and PJSC “LUKOIL” EN
1:15 – 2:30 PM CR.A Aotearoa Young People Speak The Moko Foundation EN
2:00 – 6:00PM Cervantes Institute, 211 E 49th St, New York, NY 10017 Indigenous Gathering: From Youth to Defenders, our Land is our Right!  Indigenous Peoples Major Group, Indigenous Youth Caucus, International Land Coalition (ILC), International Working Group for Indigenous Affairs, Asia Indigenous Peoples Pact (AIPP), International Fund for Agriculture Development (IFAD), Land Rights Now Campaign EN, ES, FR
2:45 – 4:00 PM CR.8 Promoting Indigenous Languages in Ecuador Permanent Mission of Ecuador to the UN EN
2:45 – 4:00 PM S-2725 BR Dakota Access Pipeline Resistance Indigenous Peoples Law and Policy Program at Arizona Law (IPLP), Water Protectors Legal Collective, Univ. Colorado, Boulder- Law, Member of UNPFII, Member of Working Group on Indigenous Populations/Communities in Africa EN
4:00 – 8:00 PM Revson Plaza in Columbia University Mother Tongues Book Fair Join the Runasimi Outreach Committee at NYU and La Zenka Sunqu Newspaper in celebrating written works by indigenous authors. Works from authors will be on display and available for purchase EN
4:15 – 5:30 PM CR.8 Joint project SPFII and Yakutia Autonomous Non-Profit Organization Ethnocultural Association Elleyada EN
4:15 – 5:30 PM S-2725 BR Maize: Our Food, Our Identity Alianza Milpa EN, ES
6:00 – 8:00 PM 2nd floor, 777 UN Plaza (44th and 1st Avenue) Church Center Building, New York An Expert Panel – Side Event: Indigenous Peoples’ Collective Rights, Lands & Territories Discussion co-sponsored with the Parliament of World Religions
Contact: Tia Oros Peters (tia@7genfund.org)
EN, ES
6:15 – 8:00 PM CR.4 Interfaith Rainforest Initiative UN Environment EN, ES, FR
6:15 – 8:00 PM CR.6 Rights to Indigenous Communications: Media as a Tool for Social Transformation The Latin American Coordinator for Indigenous Peoples’ Film and Communications (CLACPI) and UN Alliance Of Civilization EN, ES, FR
6:30 – 8:30 PM 150 West 62nd Street, New York, NY, 10023, Room 3-03 Nation of Hawai’i talk at Fordham University School of Law Speakers: Brandon Maka’awa’awa, Deputy Head of State, Nation of Hawai’i and Lindsay Kukona Pakele, Senior Executive Advisor, Nation of Hawai’i
The talk is sponsored by Fordham University’s American Studies Program, Department of Communication and Media Studies, Department of Political Science, and the Chief Diversity Officer, Special Assistant to the President for Diversity
EN

 

 

Program of work

10:00 AM - 1:00 PM Item 11

Follow-up to the outcome document of the World Conference on Indigenous Peoples:
a) Implementation of national action plans, strategies or other measures
b) Ways to enhance the participation of indigenous peoples at the United Nations
c) Implementation of the United Nations system-wide action plan on indigenous peoples

[Speaker’s list]

3:00-6:00 PM Item 5

Dialogue with Indigenous Peoples

[Interactive dialogue]

 

Parallel events

11:45 AM – 1:00 PM S-2725 BR National Congress and the WIHC 2019 National Congress of Australia’s First Peoples EN
1:00 – 2:45 PM 801 Second Ave Suite #900 Holding Indigenous Peoples’ Territories: Ecological Economies DINIPS EN, ES
1:15 – 2:30 PM Amartya Sen (FF building) ICTs as a tool for the empowerment International Telecommunication Union/ Permanent Mission of Australia to the United Nations EN
1:15 – 2:30 PM CR.8 Land and Resource Rights UNDP/GEF Small Grants Programme, Global ICCA Consortium, WWF International EN, ES, FR
1:15 – 2:30 PM CR.6  Indigenous Knowledge in IPBES Intergovernmental Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES) and UNESCO EN
1:15 – 2:30 PM CR.4 Por la Paz de la Madre Tierra  Foro Indigena del Abya Yala / Concejo Indigena de Centro América (CICA) y Embajada Mundial de Activistas por la Paz (EMAP) EN, ES, FR
1:15 – 2:30 PM CR.F Working Conditions of Indigenous Peoples International Labour Organisation EN
1:15 – 2:30 PM S-2725 BR FPIC: Working in Good Faith with IPs University of California, Los Angeles Information Studies EN
2:45 – 4:00 PM S-2725 BR Recognition of indigenous justice systems Asia Indigenous Peoples Pact and International Work Group for Indigenous Affairs EN
4:15 – 5:30 PM S-2725 BR Decolonial Approaches in Education Habitat Pro Association EN
4:15 – 5:30 PM CR.8 The Land Rights System New South Wales Aboriginal Land Council EN
6:15 – 8:00 PM CR.8 Consulta, desarrollo y justicia redistributiva ORGANIZACION NACIONAL INDIGENA DE COLOMBIA (ONIC) EN, ES
6:15 – 8:00 PM CR.4 Linking Biological and Cultural Diversity Center for Biodiversity and Conservation at the American Museum of Natural History, UNDP GEF Small Grants Programme, IUCN World Commission on Protected Areas IPLC Working Group EN, ES, RU
6:15 – 8:00 PM CR.A Empowerment of indigenous women International Indigenous Women Forum (IIWF/FIMI), News Agency of Indigenous and Afrodescendent Women (NOTIMIA), FAO EN, ES

 

 

Side events

9:30 am – 6 pm Jerome Greene Annex, Columbia University, 410 W, 117th St, New York Global Justice for Indigenous Languages: A Symposium Institute for Comparative Literature and Society and the Indigenous Peoples’ Rights Program at the Institute for the Study of Human Rights EN
10:00 – 7:00 PM King Juan Carlos Center CLACPI Indigenous Film Showcase at New York University NYU Libraries is collaborating with the Center for Latin American & Caribbean Studies, the Department of Anthropology, the Native Studies Forum, the Native American and Indigenous Student Group and the Runasimi Outreach Committee to host the CLACPI (Coordinator of Latin American Cinema and Communication of Indigenous Peoples) Indigenous Film Showcase EN, ES

 

 

Second week, April 23 - 27, 2018

Programme of work

10:00 AM – 1:00 PM Item 7

Dialogue with the funds, programmes and specialized agencies of the United Nations system (closed meeting)

[Interactive dialogue]

3:00 – 6:00 PM Item 6

Dialogue with Member States (closed meeting)

[Interactive dialogue]

 

Side events

10:15 – 11:30 AM S-2725 BR The Curse of Oil and Indigenous Peoples Ogaden People’s Rights Organization (OPRO) EN
1:15 – 2:30 PM CR F Kolkata Chakma Students Association Kolkata chakma students association EN
1:15 – 2:30 PM CR. 4 Canadian First Nations & Radioactive Waste Anishinabek Nation and Iroquois Caucus EN
1:15 – 2:30 PM CR.8 Māori Economic Development Permanent Mission of New Zealand to the UN EN
1:15 – 2:30 PM CR 9 Human Trafficking of Indigenous Peoples University of Colorado Law School American Indian Law Program; Cultural Survival; Navajo Nation Human Rights Commission (invited); Navajo Nation Council on Youth (invited) EN, ES
1:15 – 2:30 PM CR.6 Indigenous gathering: Our lands, our rights! Indigenous Peoples Major Group, Indigenous Youth Caucus, International Land Coalition (ILC), International Working Group for Indigenous Affairs, Asia Indigenous Peoples Pact (TBC), International Fund for Agriculture Development (IFAD), Land Rights Now Campaign EN
2:45 – 4:00 PM CR.8 Access to Justice and the Right to Participate American Bar Association Rule of Law Initiative EN, ES
4:15 – 5:30 PM CR.8 Uncontacted tribes in the Vale do Javari, Brazil Céline Cousteau CauseCentric Productions; Tribal Link Foundation; UNDP Equator Initiative EN
6:15 – 8:00 PM CR.8 State of our Nation National Congress of Australia’s First Peoples EN

 

 

Programme of work

10:00 AM – 1:00 PM CR 6

Regional dialogues (simultaneous)

  • Arctic & Eastern Europe, Russian Federation, Central Asia and Transcaucasia
  • Concept Note

Indigenous Peoples, States, UN entities, National Human Rights Institutions are invited to participate.

CR 8

Regional dialogues (simultaneous)

Indigenous Peoples, States, UN entities, National Human Rights Institutions are invited to participate.

CR B Meetings with UN system, Member States, Indigenous Peoples, and others
3:00 – 6:00 PM CR 6

Regional dialogues (simultaneous)

Indigenous Peoples, States, UN entities, National Human Rights Institutions are invited to participate.

CR 8

Regional dialogues (simultaneous)

Indigenous Peoples, States, UN entities, National Human Rights Institutions are invited to participate.

CR B Meetings with UN system, Member States, Indigenous Peoples, and others

 

Side events

1:15 – 2:30 PM S-2725 BR Reflection of globalization on the Amazigh Congres Mondial Amazigh FR
1:15 – 2:30 PM CR 8 Traditional Indigenous Medicine Land is Life EN
1:15 – 2:30 PM CR 9 Shareholder Advocacy Leadership Workshop University of Colorado American Indian Law Program; Terri Henry, Member of Permanent Forum on Indigenous Issues EN, ES
2:45 – 4:00 PM S-2725 BR Health and wellbeing of Indigenous Peoples International Federation of Social Workers (IFSW), Fordham University, American Indian Community House, NGO Committee on the Rights of Indigenous Peoples. EN

 

 

Programme de travail

 

10:00 AM – 1:00 PM CR 6

Regional dialogues (simultaneous)

Indigenous Peoples, States, UN entities, National Human Rights Institutions are invited to participate.

CR 8

Regional dialogues (simultaneous)

Indigenous Peoples, States, UN entities, National Human Rights Institutions are invited to participate.

CR B Meetings with UN system, Member States, Indigenous Peoples, and others
3:00 – 6:00 PM CR 6 Closed Meeting (PFII Members only)

 

Évènements parallèles

1:15 – 2:30 PM CR 8 Keepers of the Earth – Grantee Showcase Cultural Survival Inc. EN
6:15 – 8:00 PM CR 8 Wakotawin – Gang-exiting project University of Saskatchewan Indigenous Studies EN

 

 

Programme of work

10:00 AM - 1:00 PM Room 6

Thematic discussion: Conservation and the Rights of Indigenous Peoples

All participants attending the Permanent Forum can participate.

3:00 - 6:00 PM Room 6Closed Meeting (PFII Members only)

 

Side events

11:45 AM – 1:00 PM S-2725 BR Building capacity through Experiential Education Columbia University EN
1:15 – 2:30 PM CR F Circle of Grandmothers and Grandfathers Cubraiti, Inc. EN
6:15 – 8:00 PM CR F Importance of Indigenous Community Media Cultural Survival, Inc. EN

Programme of work

10:00 AM - 1:00 PM Room 11 Closed meeting for Permanent Forum members
3:00 - 6:00 PM Room 4

Item 13: Provisional agenda for the eighteenth session of the Permanent Forum

Item 14: Adoption of the report of the Permanent Forum on its seventeenth session
Statement by the Chairperson of the seventeenth session of the Permanent Forum
Ceremonial closing of the session

 

Side events

1:15 – 2:30 PM 605 Third Ave, UNFPA Orange Café HIV education through lived experiences Vancouver Island Persons Living with HIV/AIDS Society EN

 

 

Important Note

The official list of side-events is available here: Side Events at UNHQ

To the best of our knowledge, the information contained herein is accurate and reliable as of the date of publication; changes made by the Secretariat of the UNPFII after the time of publication may impact on the accuracy of this information.